Diş Beyazlatma - RotaryClinic

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma

Bleaching adı da verilen diş beyazlatma işlemi günümüzde yaygın olarak kullanılan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen estetik bir tedavi yöntemidir. Estetik açıdan değerlendirildiğinde beyaz dişler oldukça önemli bir unsurdur. Kişisel bakımına önem veren kişiler tarafından tercih edilen bu yöntem diş eti ve diş rahatsızlığı olmayan herkese uygulanabilmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş hekimleri kontrolünde yapılan pek çok diş beyazlatma tekniği bulunmaktadır. Bunların herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte, çürükleri olan ve diş eti problemleri olan kişilerin öncelikle bu sorunlarının giderilmesi için tedavilerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu tür problemleri olmayan hastalar diş beyazlatma işlemini rahatlıkla yaptırabilirler.

Klinikte yapılan diş beyazlatma (Power Bleaching) ve Ev ortamında yapılan beyazlatma (Home Bleaching) olarak 2 ana başlığa ayrılmaktadır.

Kimyasal Diş Beyazlatma

Diş kalıpları yardımı ile dişe uygulanan jel madde klinik ortamda yapılacak bir tedavidir. Kimyasal pek çok diş beyazlatma maddesi bulunmaktadır. Diş hekimi tarafından tavsiye edilen bu gözlemi vasıtası ile uygulanan bu tedavi yönteminde kimyasal maddelerin kullanılması sebebi ile diş minelerine az da olsa zarar verebileceğini belirtmek gerekiyor.

Klinik Ortamında Yapılan Beyazlatma

Power bleaching adı verilen yöntem diş hekimlerinin kendi ofis ortamlarında uyguladıkları bir tedavi yöntemidir ve yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Beyazlatma etkisi olan ve dişlere direkt olarak uygulanan bir jel yardımı ve ışınlar ile beyazlatma sağlanır. Bu yöntem ile tek seansta ortalama 3-4 tona kadar beyazlama sağlanabilmektedir. Ancak bu yöntemin kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Ev Ortamında Yapılan Beyazlatma

Ev ortamında yapılan diş beyazlatma işlemi ise, klinik ortamında kişiye özel olarak oluşturulan diş kalıpları ile ev ortamında rahatlıkla yapılabilmektedir. Hekim tarafından önerilen jeller bu kalıplara doldurulup diş üzerine uygulanır. Power bleaching işlemine oranla daha yavaş ve diş beyazlatma oranı daha düşüktür. Diş yapısı ile de orantılı olarak ortalama 4-6 gün kullanımda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

En İyi Diş Beyazlatma Yöntemi

Diş beyazlatma için kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden alınacak sonuçların ne derece kalıcı olacağı, diş yapısına ve kullanıma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yoğun çay, kahve, sigara tüketimi varsa süre kısa olabileceği gibi alışkanlıklarınızı değiştirerek uzun süreli bir beyazlık sağlayabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemlerinden sonra hastalarda kısa süreli olarak soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet meydana gelebilmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini tercih ederken profesyonel hekimleri tercih etmeli, onların önerilerini dikkate almalı ve kesinlikle hekim kontrolünde uygulama yaptırmalısınız. Evde doğal yöntemler ile bireysel olarak deneyeceği yöntemler dişlerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Geri
WhatsApp
E-posta