Sakal Ekimi - RotaryClinic

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi

Ergenlik döneminden sonra erkeklerin vücudundaki kıllanma yoğun olarak artış gösterir. Sakal bölgesindeki artış da bu dönemden sonra başlar. Kimi insanlarda genetik olarak sakal bölgesinde kıl artışa olmayabileceği gibi, sakalı normal olan kimi insanlarda ise dış etkenlere (çarpma/yaralanma, ameliyat izi, saçkıran gibi rahatsızlıklar) bağlı olarak sakal bölgesinde lokal olarak boşluklar oluşabilmektedir.

Sakal ekimi; saç ekiminde de olduğu gibi, sağlıklı olan donör bölgeden FUE (Folliculer Unit Extraction) yöntemi ile alınan kıl köklerinin, sakal bölgesinde ihtiyaç olan alanlara taşınması işlemidir.

Sakal Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sakal ve bıyıklar estetik görünüm açısından erkekler için önemli bir konumdadır. Sağlıklı bir bireyde, ergenlik çağından sonra ,var olan sakalında kayıplar meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni geçirmiş olduğu hormonal bir rahatsızlıklar olabileceği gibi dış etkenler sonucu kişilerin yüzlerinde meydana gelen yara veya yanıklar nedeni ile sakal bölgesinde dökülmeler oluşabilmektedir. Yanık veya yaralanma nedeni ile olan dökülmelerde, o bölgeler normal dokuya göre daha sert ve yağ tabakası daha ince olduğu için operasyon planlaması çok önemlidir.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

Sakal ekimi yapılacak kişinin sakal eksikliği hormonal değil ise bu noktada uygulama yapılabilmesi için ergenlik gelişiminin sonlanması beklenmektedir. Genellikle erkeklerde gelişim süreci 22 yaşında bittiği için, sakal ekimi de bu yaşı doldurmuş kişilere planlanması daha doğrudur. Uzmanlar daha genç yaştaki insanların hala sakal çıkması için vakitleri olduğunu ve herhangi bir tıbbi işleme bu yaşlarda gerek olmadığını belirmektedirler.

Sakal Ekimi Sonrası Süreç Nelerdir?

Sakal ekimi, saç ekiminde olduğu gibi lokal anestezi altında yapılan ve operasyondan sonra ağrı veya acının olmadığı bir işlemdir. Yüz bölgesi çok aktif kullanılan bir bölge olduğu için ilk gün çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ertesi gün ekilen graftler kuruyacağı için günlük hayatımıza geri dönebiliriz. Hastaların genellikle merak ettiği sakal ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer sorusunun cevabı ise, operasyondan sonra 4-5 gün sonra olacaktır.

Geri
WhatsApp
E-posta