Rinoplasti - RotaryClinic

Rinoplasti

Rinoplasti

Günümüzde en çok yapılan estetik ameliyatlardan biri olan, burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti, burnun görünümde değişiklik oluşturmanın yanı sıra sadece nefes alışveriş kalitesini artırmak için de tercih edilebilmektedir. Burnun üst kısmında kemik, iç kısmında ise kıkırdak doku bulunmaktadır. Burun estetiği ile birlikte kemik, kıkırdak ve cilt dokuda kombine olarak değişiklik yapılabilmektedir. Operasyon sadece estetik amaçlı değil, bazı kişilerde burun içindeki kıkırdak doku (septum) eğriliğinden dolayı nefes alma problemleri yaşanmaktadır ve bu problemlerin düzeltilmesi için de operasyon yapılmaktadır. Operasyona karar vermeden önce, hekiminiz ile beklentileriniz hakkında detaylı bir planlama yapılması gerekmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Çok nadir olarak lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilmektedir. Rinoplasti adı verilen bu ameliyatta çok küçük bir kesi ile burun kemiği ve kıkırdak dokudan parçalar kesilerek istenilen şekilde düzenlenir. Ne kadar kıkırdak çıkarılacağına veya ekstra hangi bölgelere müdahale edileceğine ameliyat sırasında karar verilir. Bazı durumlardan istenilen burun şeklini ayarlamak için ekstra kıkırdak dokuya ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumlarda vücudun farklı bölümlerinden (genelde kaburga bölgesinden) çok küçük bir operasyon ile kıkırdak alınır ve burunda ihtiyaç olan bölgelere eklenir.

Teknolojinin çok hızlı ilerlediği dönemimizde, ameliyatlarda kullanılan teknolojiler de gelişmektedir. Son zamanlarda, elektrik akımını ultrasonik ses dalgasına çevirerek, çekiç türevi aletlerin ameliyatlarda kullanımını ortadan kaldıran Piezzo Burun Estetiği tekniği çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Burun kemiğini kırmaya gerek kalmadığı için damar, sinir ve yumuşak dokular zarar görmemiş oluyor. Bu neden ile iyileşme süreci, klasik teknik burun ameliyatlarına oranla çok daha hızlı olmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında

Ameliyattan sonra genelde hastanede 1 gece yatmak yeterli olacaktır. Operasyondan sonra kullanılan ilaçlar sayesinde herhangi bir ağrı olmayacaktır. Kanama ve şişme riskini azaltılmak için baş yukarıda olacak şekilde yatmak ve soğuk uygulama yapmak gerekmektedir. Operasyondan sonra rahat nefes alabilmek için, ortasında hava deliği olan silikon tamponlar kullanılmaktadır. Ortalama 1 hafta burnumuzda kalacak olan bu tamponlar sayesinde tıkanıklık ve gece uyuyama gibi problemler olmayacaktır.

Geri
WhatsApp
E-posta