Karın Germe - RotaryClinic

Karın Germe

Karın Germe

Abdominoplasti, genel olarak karın germe anlamına gelmektedir. Orta ve alt karın bölgelerinde hızlı kilo verme, doğum sonrası doku sarkması, karın bölgesinde yağ birikimi gibi nedenler ile ortaya çıkan kötü görüntünün ortadan kaldırılması için, dokunun cerrahi yöntemler ile kesilip çıkartılması işlemidir. Karın kaslarında sıkılaşmaya sebep olan bu ameliyat, sarkık deriden kurtulmak ve güzel bir görünüm elde etmek için ideal yöntemlerden bir tanesidir.

Karın Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

  • Diyet ve egzersize bağlı olarak karın bölgesinde yağ birikimi olan kişiler
  • Karın bölgesinde çatlak ve sarkmalar oluşmuş kişiler
  • Karın kaslarında zayıflama meydana gelmiş

Aşırı terleme sonucu, bu sarkmalar cildi tahriş etmekte, mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verirken estetik açıdan da bireyleri rahatsız etmektedir. Yetişkin kadınlar ve erkekler abdominoplasty için uygun adaylardır. Kilo fazlalığı olup kilo vermek için diyet yapan kişiler, kilo kaybından sonra karın bölgesinde sarkmalar oluşacağı için bu ameliyatı bir süre erteleyebilirler.

Abdominoplasty Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan önce hastanın kronik bir rahatsızlığı var mı, var ise neler olduğu konuşulur. Ameliyat öncesi planlama aşamasında, sarkmış olan veya yağ fazlalığı olan doku belirlenir. Önceden belirlenmiş dokular cerrahi yöntem ile kesilerek çıkartılır, deri gerdirilir ve tekrar dikilir. Dikme işlemi sonrasında herhangi bir fazlalık görülüyor ise fazlalık bölge kesilerek alınır. Pansuman yapılarak dikişler kapatılır ve ameliyat bölgesi etrafında sıvı toplanacağı için cilt altına ince tüpler yerleştirilir ve sıvının miktarı ile orantılı olarak 2-3 gün içerisinde tüpler çıkartılır. Abdominoplasty ameliyatının süresi, çıkartılacak doku ile ilişkili olarak 1-2 saat ile 4-5 saat arasında değişebilir

Abdominoplasty Ameliyatı Sonrası

Abdominoplasty sonrasında 1 ila 3 gün süre hastanede kalmanız gerekebilir. Bölgede şişlik ve ağrı olması çok normaldir. Ancak ağrı kesiciler yardımı ile bu ağrılar kesilebilir. Ameliyattan 3 gün sonra direnler çıkarılır ve 3 hafta içinde de dikişler alınır. Aradan birkaç ay geçtikten sonra da fiziksel aktivitelerde herhangi bir kısıtlama olmadan günlük yaşama devam edilebilir.

Yara izlerinin tamamen yok olması 1 yılı bulmaktadır. Abdominoplasty ameliyatından sonra doku sarkmasının tekrar oluşmaması ve kilo alınmaması için diyet alışkanlığımızı değiştirmeli, düzenli spor yapmalıyız.

Geri
WhatsApp
E-posta