FUE Saç Ekimi - RotaryClinic

FUE Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi

Saç ekiminde kullanılan FUE yöntemi son yıllarda ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Saç köklerinin tek tek alınmasını ve ekilmesini sağlayan FUE tekniği, donör bölgede herhangi bir iz bırakmadan maksimum oranda saç kökü almaya olanak sağlaması nedeniyle saç ekiminde çok önemli bir yeri vardır. FUE tekniği sayesinde graftler tek tek alınacağı için kafa derisinde herhangi bir kesme veya delme gibi işlemler uygulanmaz.

Folliculer Unit Extraction’ın kısaltması olan bu yöntem ilk defa 1988 yılında klinik olarak denenmiş olsa da tıbbi olarak onaylanması 2002 yılında gerçekleşmiştir. FUE, bilinenin aksine bir saç ekim yöntemi değil, saç ekiminde donör bölgeden graftlerin alımında kullanılan bir tekniktir.  Uzmanlık gerektiren bu teknik, doğru ellerde yapılmadığı takdirde, donör bölgede estetik olmayan görüntüler oluşması kaçınılmazdır. Komplikasyon riskini en aza indirmek için, ekim bölgesinin ihtiyacı ve donör bölgenin büyüklüğü/sıklığı beraber değerlendirilmelidir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE öncesinde kişinin donör olarak kullanılacak bölgedeki saçları 1 mm boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Graftlerin alınacağı bölge belirlendikten sonra lokal anestezi işlemi yapılarak o bölgenin uyuşturulması sağlanır. Lokal anestezi işledi yeni teknolojik cihazlar nedeni ile ağrısız/acısız yapılmaktadır. Yapılan lokal anestezi sonrasında donör bölgede ağrı hissi kaybı kaybolacaktır ve operasyondan sonra da ağrı olmayacaktır. Anestezi işleminin ardından micro-motor yardımı ile saçın kalınlığıyla orantılı olacak şekilde 0.6 mm ile 1mm arasında değişen ve hızlı/dairesel olarak dönen uçlar ile tek tek saç kökleri toplanır. Ekim bölgesinin ihtiyacı kadar graft (saç kökü) toplandıktan sonra FUE işlemi sonlandırılır ve toplanan graftler soğuk bir haznede bekletilir.

Sonraki aşamada ise graftlerin, ekileceği yuvaların planlanan bölgelere açılması işlemi ve alınan graftlerin tek tek o yuvalara ekilmesi işlemi yapılır.

Operasyon sonrası hastalar donör bölgesine pansuman yapılarak aynı gün taburcu edilip, ertesi gün donör bölgedeki pansuman çıkartılır.

FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci

FUE yöntemi, iyileşme süreci kolay bir operasyon yöntemidir.

 • Ertesi gün kontrol muayenesi ve pansuman yapılır.
 • Günden sonra hasta günlük faaliyetlerine başlayabilir.
 • Ekilen saçlar 3.günden itibaren yıkanmaya başlar ve 10.güne kadar her gün yıkanır.
 • günden sonra ekim bölgesindeki kabukların hepsi dökülür ve sadece saç kalır
 • Operasyondan 3 hafta sonra ekilen saçlar dökülmeye başlar (Bu dönemde panik yapmamak gerekir, ekilen saçlar köklerini derinin altında bırakıp, üstten kırılarak dökülürler)
 • Aydan sonra saçlar tekrar uzamaya başlar. Bu saçlar artık kalıcı saçlardır.
 • Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte; saçların doğal görünümüne kavuşması ve sağlıklı bir şekilde uzaması 6 ay – 12 ay aralığında sürmektedir.

FUE SAÇ EKİMİNİN DİĞER SAÇ EKİM YÖNTEMLERİNE KIYASLA AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Diğer yöntemlere göre çok daha hızlı iyileşme ve normal hayata dönüş mümkündür.
 • İşlem sırasında kanama görülmez ya da çok az görülür.
 • Saç köklerinin şerit yöntemi ile alındığı FUG / FUT / FUSS ekim tekniklerinde olduğu gibi donör bölgede kalıcı iz bırakmaz.
 • Ameliyat sonrası minimum ağrı yaşarsınız
 • Herhangi bir dikiş işlemine gerek olmadığından enfeksiyon riski alt düzeydedir.
 • Alınan saç köklerinin çok daha iyi hesaplamasından ötürü donör bölgenin ileride yapılması olası operasyonlar için tekrar kullanımına imkan verir.
 • Yüzde hafif şişlik gibi minimal düzeyde komplikasyonlar oluşur.
 • Kaş, sakal, bıyık gibi vücudun birçok bölgesine uygulanabilir ve tüm bu bölgelerde de yapılacak işlemler benzerlik gösterir.
Geri
WhatsApp
E-posta