Sık Sorulan Sorular - RotaryClinic
 

Sık Sorulan Sorular

RotaryClinic  >  Sık Sorulan Sorular

Saç Ekimi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç Ekimi kimlere yapılır?

Saç ekimi işlemi 18 yaşını doldurmuş, erkek tipi dökülmesi olan ve operasyona engel sağlık problemi olmayan herkes için yapılabilir.

Saç ekiminin başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Saç ekiminin başarısını işlemi yapacak ekibin tecrübesi kadar, operasyonun uzunluğu, kişinin saç köklerinin kalitesi, ekim alanının büyüklüğü gibi faktörler de bir o kadar etkilemektedir.

Saç Ekimi kimler tarafından yapılır?

Saç ekimi işlemini alanında uzmanlaşmış Doktor ve saç ekimi konusunda gerekli eğitimleri almış Hemşire ve yeterliliği olan diğer sağlık personelleri tarafından yapılması zorunludur.

Saç Ekimi için uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Eğer saç dökülmesi probleminiz var ise ve operasyona uygun olup olmadığınızı bilmiyorsanız, saç ekimi alanında tecrübeli bir hekim ile görüşüp sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi için yaş sınırlaması var mıdır?

Saç ekimi için alt yaş sınırı 18 yaş olarak tavsiye edilmektedir. Üst yaş sınırı ise kişinin sağlık problemleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi operasyonu kaç saat sürer?

Operasyonun uzunluğu, ekilecek graft sayısı ile orantılı olarak artıp azalmakta ve ortalama 7 saat sürmektedir. Operasyon süresi boyunca yemek molası ve ihtiyaç molaları verilmektedir.

Ekilen saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Operasyondan 2 ay sonra çıkmaya başlayan saçlar her ay yenileri eklenerek çıkmaya devam etmektedir. Beklenen sonuca ulaşmak için ortalama 1 yıl beklemek gerekir.

Saç Dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Saç dökülmesinin %60 nedeni genetiktir. Genetik dışında beslenme alışkanlıkları, stres, ilaç kullanımı, hormonal rahatsızlıklar gibi faktörler de önemli rol oynamaktadır.

Ekilmesi gereken saç miktarı nasıl belirlenir?

Saç ekimi operasyonundan önce en önemli aşamalardan birisi de planlama aşamasıdır. Bu aşamada saç çizgisi ve hangi bölgeye ne kadar graft ekilmesi planlanmaktadır. Ekilecek graft sayısı, kişinin açık olan alanının büyüklüğü ve seyrekliği, donör bölgesinin sıklığı ve kişinin dokusu (vasküler yapısı) değerlendirilerek planlanmalıdır.

Saçlarımı yıkarken dökülmesi normal mi?

Sağlıklı saçlarda günde 100 saç teline yakın dökülme olması normaldir.

Saç Ekimi işlemi sırasında ve sonra ağrılarım olacak mı?

Gelişen teknolojiler sayesinde operasyonda acıyı azaltmak için yeni materyaller geliştirilmiştir. Bu materyaller sayesinde anestezi aşamasında ve operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmemektedir. Operasyondan sonra da ağrı olmaması için hekiminiz size gerekli ilaçları reçete edecektir. Kısaca operasyon aşamasında ve operasyondan sonra herhangi bir acı ve ağrı olmayacaktır.

Saç Ekimi işlemi sonrasında başıma sargı bezi olacak mı?

Saç ekimi işleminden sonra ekim yapılan bölgeye kesinlikle dokunulmaması gerekmektedir. Dolayısı ile ekim yapılan bölgede herhangi bir pansuman/sargı bezi olmayacaktır. Ancak graftlerin alındığı donör bölgeye antibiyotikli pansuman yapılmaktadır. Bu pansuman 1 gün sonra hekiminiz tarafından çıkartılır.

Ekilen saç ile normal saç farklı mıdır?

Ekilen saçlar da kişinin kendi saçından alındığı için aynı şekilde uzamaktadır. İstenildiği kadar uzatılabilir, istenilen şekilde taranıp şekil verilebilir. Normal saçımızdan bir farkı yoktur.

İkinci bir işleme ihtiyacım olursa en erken ne zaman yaptırabilirim?

Bazı durumlarda tek seansta yapılamayan operasyonlar için 2.bir operasyon planlamak gerekebiliyor. Bu durumda donör bölgenin ve ekim yapılan bölgenin iyileşmesi gerekmektedir. Bunun için geçmesi gereken süre ise ortalama en erken 8 ay olarak belirlenmiştir.

Saç Ekimini hangi mevsim yaptırmam daha sağlıklı?

Kişiler arasında bilinen en yaygın yanlışlardan birisi de saç ekiminin yaz aylarında yapılmamasıdır ve bu yanlış bir bilgidir. Ancak saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 2 ay süre ile deniz tatilinden sakınmamız gerektiği için yaz ayları çok tercih edilmemektedir. Saç ekimi işlemi her mevsim yapılabilir ve operasyonun başarısını etkilemez.

Saç Ekimi kimler için uygun değildir?

Saç ekimi işlemi hormonal dökülmesi olanlarda, yeterli donör bölgesi bulunmayanlarda ve ciddi sağlık problemleri olanlarda yapılması uygun değildir.

Ekilen saçların yüzde kaçı çıkar?

Ekilen saçların başarı oranı kişinin yaşı, beslenme durumu ve saç köklerinin kalitesi gibi çok fazla neden etkilemekle beraber, ekilen saçların genel olarak %95 i başarılı bir şekilde çıkmaktadır.

Ekilen saçlar daha sonra dökülür mü?

Ekilen saçlar operasyondan yaklaşık 1 ay sonra şok dökülme diye tabir ettiğimiz bir dökülmeye uğrarlar. Saçlarımız 2.aydan itibaren tekrar dökülmemek üzere çıkmaya başlar ve 1 yıl sonunda süreç tamamlanmış olur.

Saç ekilen bölgede oluşan kabuklar (kırmızı noktalar) ne zaman geçer?

Operasyondan sonra oluşan kabuklar 3.günden itibaren yapacağımız yıkamalar ile her gün azalarak dökülmektedir. 10.günün sonunda ise kafamızdaki bütün kabuklar dökülüp temiz bir görüntü oluşmaktadır.

Donör bölge neresidir?

Donör bölge, saçların dökülmemeye kodlandığı kulaklarımızın hizasından başlayıp ensedeki saçlı bölgemizi komple kaplayan alandır.

Saçlarımı ne zaman kestirebilirim?

Ekilen saçlar 4-5 boyunca sadece makas ile kesilmesi daha sağlıklıdır, ancak donör bölge olarak adlandırdığımız ense bölgesindeki saçlarımızı operasyondan 1 hafta sonra makine ile kestirebiliriz.

Geri
WhatsApp
E-posta