Bariatrik Cerrahi - RotaryClinic

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi, kilo vermek için yapılan obezite ameliyatlarına verilen genel bir isimdir. Çağın hastalığı olan ve giderek tüm dünyada yaygınlaşan obezite problemlerinde, kilo vermek için diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda bariatrik cerrahi etkin rol oynamaktadır.  Kilo problemi diğer sağlık problemlerini de tetiklemektedir. Özellikle Tip 2 diyabet veya uyku problemleri yaşıyorsanız, bariatrik cerrahi bu problemlerin giderilmesinde önemli bir tedavidir. Kombine bir tedavi olan bariatrik cerrahi sonrası başarılı sonuçlar alabilmek için, düzenli egzersiz ve yaşam tarzında değişiklikler yapmak gerekir.

Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

  • 2 tip diyabet
  • Uyku apnesi
  • Kalp rahatsızlığı
  • Yüksek tansiyon
  • Felç
  • Alkolsüz karaciğerin yağlanması

Bu tür rahatsızlıkları olanların kilo vermeye yardımcı olmak ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskini ortadan kaldırmak için bariatrik cerrahi yöntemleri tercih edilmektedir. Egzersiz, diyet ve yaşam alışkanlıkları değiştirildiği halde hala kilo kaybı yaşamayan, beden kitle indeksi 40 ve daha fazla olan hastalar  için bariatrik cerrahi ameliyatı düşünülmesi daha doğru bir karar olacaktır.

 

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite ameliyatları 4 farklı başlık altında toplanmaktadır.

  1. Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı

Ülkemizde en fazla yapılan obezite ameliyatıdır. Obez kişilerde doyma hisse ile ilgili problemler yaşandığı için, Tüp mide ameliyatında midenin bir bölümü kesilerek boyutu küçülür ve kişinin daha çabuk doyması hedeflenir. Genelde laparoskopik (kapalı ameliyat) yapılır ve 1 yıl içerisinde istenmeyen kiloların ortalama %50-60’ı verilir.

  1. Gastrik Bypass

Genel olarak Obez Tip 2 diyabet problemi olan hastalar için tercih edilir. Midenin devre dışı bırakıldığı, alınan besinin direkt ince bağırsağa ulaştırıldığı kısıtlayıcı bir ameliyat ikiye bölünür. Yemek yediğinizde ince bağırsağın üst bölümüne gelen yiyecekler bu bölümde sindirilir ve emilim sağlanır. Tüp mide ameliyatına oranla daha fazla vitamin ve mineral eksikliği görülebileceğinden, hastalar iyi takip edilmelidir. 1 yıl sonunda, başlangıç kilosunun yaklaşık %30 unun verilmesi hedeflenmektedir.

  1. Mide bandı (mide kelepçesi) ameliyatı

Obezite ile başa çıkmada yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın 20 mm aşağısına yerleştirilen band sayesinde mide kelepçe ile büzülmüş gibi büzülür. Bu sayede yemek yendiğinde bandın üstünde kalan yiyecekler sayesinde erken doyma hissi gerçekleştirilir. Diğer obezite ameliyatlarında da olduğu gibi, Mide bandı operasyonunda da hastaların diyet ve spor alışkanlıklarını düzenlemesi gerekmektedir. Ameliyattan 18 ay sonraki süreçte hastalar fazla kilolarının %55-60 ını verebilmektedirler.

  1. Mide Balonu

Kilo vermeye yardımcı olan aslında en kolay yöntemlerden bir tanesi mide balonu olmaktadır. Büyüklüğü ayarlanabilen ve midenin içerisine yerleştirilen balonlar ile midenin hacminin küçültülmesi esasına dayanan bir operasyondur. İşlem sedasyon altında yapılmaktadır ve ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Bu balon midede 6 ay ile 1 yıl arasında kalacak şekilde ayarlanır. Mide çabuk doyma refleksi gösterirken aynı zamanda gıda tüketiminde de azalma meydana gelecektir. Balon çıkarıldıktan sonra tekrar kilo almamak için beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında değişiklikler yapılması gerekmektedir. Ameliyat olmasında risk olan hastalar için bu yöntem tercih edilebilir. Mide balonu ile hastalar 1 yılda fazla kilolarının yaklaşık %40’ını (20-25 kg) verebilirler.

Cerrahi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Obezite cerrahisi ya da bariatrik cerrahi geçiren hastalarda, bu yöntemleri kullanarak ciddi kilo kaybı elde edilebilmektedir. Fakat verilen kiloların tekrar alınmaması adına hastaların egzersiz ve ömür boyu sürecek bir diyet planı uygulaması gerekmektedir.

Geri
WhatsApp
E-posta